ОДРЖИВА ПОЉОПРИВРЕДА И РУРАЛНИ РАЗВОЈ У ФУНКЦИЈИ ОСТВАРИВАЊА СТРАТЕШКИХ ЦИЉЕВА РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ У ОКВИРУ ДУНАВСКОГ РЕГИОНА - РАЗВОЈ ЛОКАЛНИХ ЗАЈЕДНИЦА

Институт за економику пољопривреде Београд, са још 35 домаћих и иностраних институција, организовао је међународни научни скуп који представља резултате истраживања на пројекту ИИИ - 46006 “Одржива пољопривреда и рурални развој у функцији остваривања стратешких циљева Републике Србије у оквиру Дунавског региона” финансираног од стране Министарства просвете и науке Републике Србије.

Осим радова који су резултат истраживања поменутог пројекта, било је радова који су резултат истраживања и са осталих пројеката које финансира Министарство просвете и науке Републике Србије и Секретаријат за науку АП Војводине. Пристигли радови објављени су у специјалном броју часописа „ЕКОНОМИКА ПОЉОПРИВРЕДЕ".
Скуп је одржан 01.12. и 02.12.2011. године, пристигли радови су систематизовани у четири секције, и то:
I ИНТЕГРАЛНИ ПРОГРАМИ РАЗВОЈА РУРАЛНЕ ЕКОНОМИЈЕ ЛОКАЛНИХ ЗАЈЕДНИЦА са 32 објављена рада;
II РЕГИОНАЛИЗАЦИЈА РУРАЛНИХ ПОДРУЧЈА са 17 објављених радова;
III ЈАЧАЊЕ КАПАЦИТЕТА – МРЕЖЕ ЛОКАЛНИХ АКТЕРА, АДМИНИСТРАЦИЈЕ, ПРЕДУЗЕТНИКА, ЗАПОСЛЕНИХ са 27 објављених радова;
IV СУСЕДСКИ ПРОГРАМИ ПОДРШКЕ ЕУ РАЗВОЈУ ПОЉОПРИВРЕДЕ, МСП И РУРАЛНОГ ТУРИЗМА - ИСКУСТВА И МОГУЋНОСТИ ЗА САРАДЊУ ПОГРАНИЧНИХ РУРАЛНИХ РЕГИОНА са 17 објављених радова.

Првог дана научног скупа презентовани су радови у великој (I и IV секција) и малој сали (II и III секција) и одржана је Скупштина Научног друштва аграрних економиста Балкана. Вече је употпуњено посетом манастиру, дегустацијом сремских чварака уз кувано вино и ракију. Након повратка у хотел организована је свечана вечера којој је присуствовао велики број пристиглих учесника.Другог дана научног скупа одржана је презентација издања Института за економику пољопривреде, а потом састанак истраживача на пројекту ИИИ - 46006 “Одржива пољопривреда и рурални развој у функцији остваривања стратешких циљева Републике Србије у оквиру дунавског региона”. Састанак је завршен резимирањем утисака научног скупа, при чему су изнети закључци о значају његовог организовања и одржавања.
Међународни научни скуп окупио је 253 аутора из 61 научне и/или стручне институтције и објављено је 93 радова. Поред аутора из Србије, били су и аутори из: Аустрије, Русије, Македоније, Пољске, Румуније, Републике Српске – БиХ, Босне и Херцеговине, Италије и Молдавије. Својим радовима представило се 36 домаћих институтција, 171 аутор и 61 презентован рад, као и 25 институција из иностранства са 80 аутора и 32 презентована рада.

Радове су презентовали модератори, према следећем распореду:
I секција – Маријана Јовановић, Светлана Рољевић и Зоран Симоновић;
II секција – Весна Параушић и Антон Пушкарић;
III секција – Марко Јелочник и Бојана Бекић;
IV секција – Велибор Потребић и Предраг Вуковић.
Организовани скуп указао је на значај одрживе пољопривреде и руралног развоја, посматрано кроз призму актуелности догађаја. Домаћи аутори, као и аутори из десетак европских земаља, указали су на проблеме са којима се земље сусрећу и изложили могуће правце глобалног развоја и превазилажења транзиционих препрека. Страни аутори изнели су могуће правце пољопривредног развоја кроз јачање регионалне сарадње, а у њима се могу препознати и могућа кретања која би могла бити применљива у Републици Србији. Свеобухватни закључак јесте да треба поспешити развој малих пољопривредних произвођача, интегрисати их у агрокомплекс Србије и укључити у тржишна привређивања.